834
Абітурієнту
834
Умови вступу до університетів України в 2024 році
Міністерство освіти і науки України затвердило "Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2024 році ".
Цей документ, затверджений наказом МОН № 266 від 06 березня 2024 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 14 березня 2024 р. за № 379/41724), визначає ключові принципи та процедури вступної кампанії до закладів вищої освіти України в 2024 році.
Отже, які новації та основні положення чекають на абітурієнтів в 2024 році?
ВСТУПНІ ВИПРОБУВАННЯ
Для вступу на бюджет і на контракт абітурієнти повинні скласти НМТ з 4 предметів. Три предмети обов'язкові (українська мова, математика, історія України), а один предмет - на вибір (українська література, географія, біологія, фізика, хімія, англійська, німецька, французька, іспанська мова).
Для вступу цього року можна використовувати результати ЗНО 2021, НМТ 2022-2024 або матурального іспиту.
Зверніть увагу: усі вступники мають написати мотиваційні листи. Текст листа треба додати до кожної поданої електронної заяви.
КОНКУРСНИЙ ВІДБІР
Конкурсний відбір буде проведено на основі конкурсного бала та розгляду мотиваційних листів. Вступники допускаються до конкурсного відбору на місця державного або регіонального замовлення та можуть бути рекомендовані або переведені на такі місця в разі наявності конкурсного бала не менше ніж 130,000. Ця вимога при переведенні на вакантні місця державного (регіонального) замовлення не застосовується до абітурієнтів, які є дітьми загиблих захисників України.
Для спеціальностей галузей знань 08 "Право", 28 "Публічне управління та адміністрування", 29 "Міжнародні відносини", спеціальностей 221 "Стоматологія", 222 "Медицина", 226 "Фармація, промислова фармація", 228 "Педіатрія" галузі знань 22 "Охорона здоров'я".- конкурсний бал для вступу і на бюджет, і на контракт не може бути меншим за 150 балів.
ТЕРМІНИ ВСТУПУ (БАКАЛАВРАТ, ДЕННА ФОРМА НАВЧАННЯ)
- Реєстрація особистих електронних кабінетів вступників на навчання для здобуття вищої освіти, завантаження необхідних документів розпочинається 01 липня. Особисті електронні кабінети вступників працюють до 31 жовтня.
- 03 липня-18:00 10 липня - реєстрація заяв на участь у співбесідах та творчих конкурсах для вступу на бюджет.
- 03 липня-25 липня - виключно на контракт реєстрація заяв для участі у співбесідах та творчих конкурсах для вступу виключно на контракт.
- 07 липня-18 липня - співбесіди та творчі конкурси (декілька потоків).
- 07 липня-31 липня - співбесіди та творчі конкурси для вступу виключно на контракт.
- 19 липня-31 липня - реєстрація заяв вступників в електронних кабінетах. Вступники можуть подати у сукупності за всіма основами вступу до 5 заяв на місця державного або регіонального замовлення та до 15 заяв за всіма джерелами фінансування.
- до 05 серпня - формування рейтингових списків вступників, надання рекомендацій до зарахування та оприлюднення списку рекомендованих на бюджет.
- до 18.00 08 серпня - вступники, які отримали рекомендації, мають виконати вимоги до зарахування на бюджет.
- не пізніше 10 серпня - зарахування вступників на бюджетні місця.
- не пізніше 30 серпня - зарахування вступників на контракт.
- не пізніше 17 серпня - переведення на вакантні бюджетні місця осіб, що зараховані на контракт і мають право на першочергове переведення.
- не раніше 09 серпня - надання рекомендацій до зарахування контрактників.
ДОДАТКОВІ ВИМОГИ ТА КОНКУРСНІ ПРЕДМЕТИ
Деякі виші можуть вимагати додаткових тестів чи іспитів для вступу на певні спеціальності. Це може бути тест з української мови, іноземної мови, мистецтва чи будь-якого іншого предмета, важливого для конкретної програми. Умови вступу до конкретного університету 2024 можна знайти на сайті самого закладу вищої освіти.
До речі, на мистецькі та спортивні спеціальності, окрім НМТ, абітурієнтам необхідно пройти творчий конкурс у вибраному університеті.
ДОДАТКОВИЙ ВСТУП
Після завершення основного періоду вступу ЗВО можуть провести ще одну або дві чергові сесії реєстрації заяв вступників на контракт. Вони можуть тривати з 01 вересня до 31 жовтня.
Звертаємо увагу на деякі суттєві зміни порівняно зі вступною кампанією у 2023 році:
- Прийом на навчання вступників за спеціальностями 081 "Право" та 293 "Міжнародне право" за державним або регіональним замовленням для здобуття ступенів бакалавра, магістра за заочною формою здобуття освіти не проводиться.
- Діятиме заборона позаконкурсного вступу навіть на контракт за всіма спеціальностями і рівнями вищої освіти. Це виконання вимоги Державної Антикорупційної Програми, затвердженої Урядом у 2023 році.
- Для випускників коледжів діятиме норма, що для вступу у заклади вищої освіти необхідно буде скласти НМТ або подати результати ЗНО за 2021 рік.
Нововведеням вступної кампанії – 2023 стане збільшення кількості обов'язкових предметів на НМТ. Тобто українська мова, математика, історія України та одна з чотирьох іноземних мов.
Про це інформує канал 24.
Як та на яких умовах абітурієнтів прийматимуть до вишів у 2023 році
Так, в окремий день абітурієнти зможуть скласти додатковий предмет НМТ: фізику, хімію чи біологію. Результатами цього тесту можна буде замінити оцінку з історії України або іноземної мови. Вступники на мистецькі та спортивні спеціальності складатимуть НМТ і творчий конкурс.
Також у 2023 році МОН не планує встановлювати поділ бюджетних місць між вступниками після 11 класу та коледжів. Усі вони братимуть участь у спільних конкурсах.
Який прохідний бал для вступу на бюджет
Що цікаво: вступників допускатимуть до конкурсного відбору на бюджет, якщо вони мають конкурсний бал не менше ніж 130. Для дітей загиблих захисників України зроблять виняток.
Для спеціальностей «Стоматологія», «Медицина», «Педіатрія», «Охорона здоров'я» конкурсний бал для вступу має бути не меншим ніж 150 балів.
Для спеціальностей «Право», «Публічне управління та адміністрування», «Міжнародні відносини», спеціальності «Фармація, промислова фармація» бал не може бути меншим ніж 140 балів.
До речі, замість результатів НМТ – 2023 можна буде скористатись результатами НМТ – 2022 року або ЗНО 2020/2021 років.
Чи змінять коефіцієнти та особистий кабінет вступника
У вступній кампанії 2023 року не планують використовувати середні бали раніше здобутих документів про освіту та сільський коефіцієнт.
Регіональний коефіцієнт визначатимуть навесні залежно від воєнно-політичної ситуації в Україні.
У 2023 році також планують розширити функціонал особистого електронного кабінету вступника. Приймальні комісії вишів, до слова, не забиратимуть на зберігання оригінали документів про освіту абітурієнтів.
Що цікаво, наступного року вирішили зберегти усі пільги і пільгові категорії, зокрема, для жителів тимчасово окупованих територій.
Зауваження та пропозиції до проєкту прийматимуть до 27 грудня 2022 року на електронну пошту [email protected].
Випускники можуть складати лише два обов'язкові предмети під час НМТ – 2023
В Україні пропонують зробити обов'язковими предметами національного мультипредметного тесту у 2023 році лише два. У парламенті вже зареєстрували відповідний законопроєкт.
Обов'язковими до складання хочуть зробити українську мову та математику. Натомість інші два предмети хочуть дозволити обирати.
Нардепи пропонують законодавчо визначити, що кожен абітурієнт має скласти два тести НМТ:
- Перший – із двох обов'язкових предметів: українська мова та математика.
- Другий – із двох предметів за вибором:
- перший предмет – на вибір історія України / одна з іноземних мов;
- другий предмет – на вибір хімія / фізика / біологія / географія або історія України / іноземна мова (якщо їх не обрали як перший предмет).
У МОН натомість пропонували проведення обов'язкового тесту з чотирьох предметів: української мови, математики, історії України та іноземної мови.
В альтернативному законопроєкті запропонували полегшену модель НМТ, що не передбачає обов'язкового складання історії або іноземної мови.